Kanałowe systemy rozprowadzania powietrza, a promienniki ciepła

Wiele osób nie zdaje sobie sprawę, że wszystkie promienniki ciepła powinny być wyposażone w co najmniej jeden efektywny system wyprowadzania powietrza. W większości przypadków wykorzystuje się w tym celu kanałowe systemy rozprowadzania powietrza. Co warto o nich wiedzieć, zanim zaczniemy z nich korzystać?

Systemy rozprowadzania powietrza są niezbędne w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania instalacji grzewczej. Wykorzystuje się je w celu odprowadzania spalin wytwarzanych w procesie spalania. Z komory spalania zanieczyszczenia są wyprowadzane na zewnątrz przy wykorzystaniu komina, eliminując tym samym ryzyko zatrucia osób przebywających wewnątrz ogrzewanego pomieszczenia.

Oczywiście nawet najskuteczniejsze kanałowe systemy odprowadzania spalin nie są w stanie zastąpić sprawnej wentylacji. W każdym pomieszczeniu, w którym użytkowane są promienniki ciepła powinien być zapewniony swobodny przepływ powietrza.

Oczywiście odprowadzanie spalin, które wytwarzają promienniki ciepła to tylko jedna z sytuacji, w których sprawdzają się kanałowe systemy rozprowadzania. Z powodzeniem można używać ich również do rozprowadzania ciepła wytworzonego przez promiennik po całym budynku.

Oczywiste jest, że podstawowe zastosowanie systemu rozprowadzania decyduje o jego budowie i materiale, z którego jest wykonany. Powinny one być przystosowane do rodzaju i temperatury substancji, który będzie transportowany przy ich wykorzystaniu.

W każdym przypadku należy zadbać też o to, by systemy rozprowadzania powietrza, z których korzystamy były szczelne. To ważne, bez względu na ich podstawowe zastosowanie. Szczelność systemu gwarantuje minimalizowanie strat ciepła i przecieku substancji, które powinny zostać wyprowadzone na zewnątrz budynku.