Gazowe promienniki ciepła dzielą się na ceramiczne i rurowe.

Ogrzewanie jest w dzisiejszych czasach bardzo skomplikowaną dziedziną nauki. W zasadzie nigdy nie można było pomyśleć, że będzie to wręcz dziedziną, w której ciągle wymyśla się coś nowego. Dzisiaj na topie są wszelakie promienniki ciepła, bez względu na to, jakim paliwem czy energią są one zasilane. Ich uzasadniona ekonomicznie zasada działania wydaje się być głównym argumentem przemawiającym za tym, żeby używać ich wszędzie tam gdzie to tylko możliwe.

Ciągle najpopularniejsze są promienniki ciepła gazowe, które jak sama nazwa wskazuje zasilane są paliwem lotnym - pisząc w skrócie gazem. Bez względu na to, jaki będzie to gaz możemy wyróżnić promienniki ceramiczne, płytkowe albo rurowe. Różne rodzaje tych urządzeń cieplnych mają różne właściwości i moce grzejne.

Tym czasem możemy te urządzenia podzielić też w zależności od rodzaju gazu, jaki jest potrzebny do wytwarzania energii cieplnej oraz od sposobu dostarczania paliwa do promiennika ciepła. Większość urządzeń działa na gaz LPG, czyli dokładnie taki sam co w samochodach. Wiele grzejników na gaz będzie działało również na propan butanie, czyli tym samym co płynie a właściwie leci przez nasze kuchenki gazowe.

Istnieją jeszcze najbardziej skomplikowane konstrukcje promienników gazowych do których paliwo podpinamy bezpośrednio z miejskich gazociągów. Takie urządzenia są zdecydowanie najdroższe, ale z kolei zdecydowanie najłatwiejsze w eksploatacji, gdyż nie trzeba się martwić o dostawy paliwa i przepinaniu butli, w których nie raz są bardzo skomplikowane do przepinania reduktory.