Praktyczne promienniki na podczerwień z dnia na dzień zyskują na popularności. Ich zastosowanie jest coraz szersze. W takiej sytuacji warto przybliżyć sobie zasadę ich działania, szczególnie jeśli w najbliższym czasie chcemy zaopatrzyć się w tego rodzaju promienniki.
Promienniki ciepła emitują fale elektromagnetyczne, które następnie są przekształcane w energię cieplną. Bardzo ważne jest to, że wytwarzane w ten sposób ciepło ogrzewa przede wszystkim osoby i przedmioty. Powietrze jest ogrzewane dopiero w dalszej kolejności, co pozwala na ograniczenie strat energii.
Taki sposób ogrzewania ma jeszcze jedną zaletę. Ciepłe powietrze unosi się do góry, podczas gdy dolne partie pomieszczenia są chłodniejsze. Zastosowanie promienników ciepła pozwala osiągnąć odwrotny efekt. W pierwszej kolejności ogrzewana jest dolna część pomieszczenia, w której przebywają ludzie.
Dzięki takiej pracy ciepło, które wytwarzają promienniki ciepła jest odczuwalne znacznie szybciej niż w przypadku wykorzystania tradycyjnych systemów ogrzewania. Mniejsze starty energii przekładają się na niższe koszty ogrzewania, co również ma spore znaczenie.
Aby promienniki ciepłe mogły pracować, niezbędne jest dostarczenie im paliwa. Zwykle wykorzystuje się w tym celu gaz bądź energię elektryczną. W obu przypadkach wydajność promienników jest podobna, należy jednak zaznaczyć, że wykorzystywanie promienników gazowych jest korzystniejsze z ekonomicznego punktu widzenia.
Podsumowując, promienniki ciepła pod wieloma względami przewyższają tradycyjne systemy ogrzewania. Zasada ich działania predysponuje je do pracy w określonych warunkach. Szczególnie dobrze sprawdzają się w wysokich pomieszczeniach i miejscach, w których wskazane jest punktowe ogrzewanie.