Podwieszane promienniki ciepła używane w restauracyjnych ogródkach

Ogrzewanie pomieszczeń to rzecz banalna i prosta. jakiego systemu grzewczego byśmy nie zastosowali to i tak odniesiemy sukces, o ile tylko pomieszczenia będą w miarę szczelne i nie będą wymieniały temperatury panującej wewnątrz z tą panującą na zewnątrz. Zatem wystarczy obojętnie jaki piecyk czy piec centralnego ogrzewania i kilka grzejników a w naszym domu, mieszkaniu czy budynku użytkowym zapanuje przyjemne, aczkolwiek nie do końca zdrowe ciepło.

Co innego natomiast, jeżeli chcemy ogrzać ludzi przebywających na zewnątrz, na przykład w restauracyjnym ogródku. Jak sprawić, żeby siedzący w takich ogródkach ludzie przy temperaturze powietrza na przykład dziesięć stopni odczuwali przyjemne dla organizmu ciepło? Jest na to jeden sposób a mianowicie podwieszane promienniki ciepła promieniujące ciepłem poprzez podczerwień.

Takie rozwiązanie sprawia, że nawet podczas niskich temperatur możemy czuć się doskonale i ciepło. promienniki ciepła podwiesza się zazwyczaj u góry na przykład rozkładanych parasoli, jakie na takich ogródkach można bardzo często spotkać. Promieniują one ciepłem pionowo w dół, ale roztaczają promieniowanie na kilka metrów sześciennych powierzchni.

Co jednak najważniejsze, to takie promienniki ciepła nie próbują ogrzewać powietrza, zresztą nie mają nawet takiej funkcji. One jedynie promieniują wiązką ciepłego powietrza na obiekty i przedmioty znajdujące się w promieniu działania. Zatem ludzie siedzący pod takim parasolem odczuwają miłe i ciepłe powietrze uderzające na nich z promiennika ciepła podwieszanego. Różnicę można poczuć dopiero wtedy, kiedy się odejdzie na chwilę kilka metrów dalej.