Promienniki ciepła i ich zastosowanie w szklarniach

Już od bardzo wielu lat zarówno wśród właścicieli ogródków działkowych, jak i sporych gospodarstw rolnych niezwykle popularne są różnego rodzaju szklarnie. Takie szklarnie dzięki specyficznym warunkom pozwalają na szybsze wyhodowanie roślin, warzyw i owoców aniżeli w prawdziwych warunkach. Jednak oprócz promieni słonecznych, często potrzebne jest dodatkowe ogrzewanie i tutaj dobrze jest się zdać na promienniki ciepła.

Bardzo wiele osób uważa, iż najskuteczniejsza metodą będzie skorzystanie z urządzeń, które podgrzewają powietrze. W wielu sytuacjach jest to błędne rozumowanie, ponieważ ogrzane powietrze unosi się do góry, a często także znaczna jego ilość ucieka przez nieszczelne miejsca w szklarni. Ponadto szklarnia ze względu na znikomą izolacje i elewacje musi być nagrzewana znacznie dłużej, gdyż sama szyba nie ochroni roślin przed zimnem. I tu wkraczają promienniki ciepła.

Takie promienniki ciepła pozwalają na ogrzanie tylko tych miejsc, które są przez nas wyznaczone. Dzięki specjalnym promieniom podczerwonym rośliny będą je wchłaniać tak samo jak promienie słoneczne. A co najważniejsze wytwarzane przez promienniki promienie są całkowicie zdrowe i bezpieczne.