Gazowe promienniki ciepła dzielą się zasadniczo na dwa rodzaje: rurowe i ceramiczne. Właśnie tym ostatnim będzie poświęcony niniejszy artykuł.
Najważniejszym elementem ceramicznego promiennika ciepła jest specjalnie przygotowana płyta ceramiczna, pełniąca rolę palnika. Przez specjalny elektrozawór pobierana jest mieszanina gazu i powietrza, która zostaje spalona na powierzchni ceramicznej płyty. Rozgrzane płyty emitują promieniowanie cieplne, które w pierwszej kolejności ogrzewa przedmioty, z którymi się styka. Od tych przedmiotów nagrzewa się następnie powietrze w pomieszczeniu.
Ceramiczny promiennik ciepła charakteryzuje, przede wszystkim, łatwość jego montażu i szybkość działania. Większość tego typu urządzeń nagrzewa się do właściwej temperatury bardzo szybko. Ważne jest, że promienniki tego typu są bardzo ekonomiczne - zapewniają ciepło kosztem niedużego zużycia gazu oraz czasu poświęconego na ich obsługę.
Przy omawianiu cech ceramicznych promienników gazowych, opartych o gaz, trzeba wspomnieć, że charakteryzuje je również wysokie bezpieczeństwo użycia. Są one także przyjazne środowisku - poza niskim zużyciem paliwa, są to urządzenia cicho pracujące oraz z minimalną emisją niebezpiecznych zanieczyszczeń.
Powyższe cechy sprawiają, że promienniki ceramiczne są często i chętnie wykorzystywane przy ogrzewaniu różnorakich powierzchni. Najlepiej sprawdzają się jako urządzenia grzewcze w budynkach o dużych stratach ciepła. Ważną zaletą jest również to, że świetnie adaptują się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Użycie ich jest gwarancja bezpiecznego, stosunkowo taniego i efektywnego ogrzania dużych powierzchni, zarówno tych zadaszonych, jak i ogrodów.